Venancio USA CO100G-DD Convection Oven Double Deck
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Genesis G60CT-60B Hotplate 60-Inch Electric
Elite Series R24CO-24B Gas Range 24-Inch 4-Burner
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Venancio USA CO100G-DD Convection Oven, Gas
Specifications
  • Model: CO100G-DD
  • Weight: 1014.00 lbs
  • Dimensions: 38.00 x 71.40 x 46.65 in
  • BTU: 90,000 total (45,000 per deck)
  • Voltage: 120 V, 208 V, 240 V
  • Gas Connection: 3/4" NPT rear
  • Rack Positions: 12 per deck
  • Temperature Range: 150°F to 500°F
90,000 Total BTU
5 Chrome-Plated Racks per Deck
150°F to 500°F Temperature Range
Applications
  • Baking pastries and bread in bakery operations
  • Roasting meats in restaurant kitchens
  • Cooking large batches of food in catering services
  • Preparing multiple dishes simultaneously in hotel kitchens
Certifications
cULus Listed
From The Manufacturer
  • Convection Oven
  • gas
  • double-deck
  • full-size
  • standard depth
  • high output atmospheric burner system
  • detachable doors with double pane windows
  • (12) rack positions with a minimum of 1-1/2” (40 mm) spacing (per deck)
  • solid state thermostat
  • 150° to 500°F temperature range
  • interior halogen lights
  • porcelain-enameled oven cavity with removable tray supports
  • 2-speed fan motor (1125 & 1725 RPM)
  • reverse rotation (bi-directional fan
  • every 3 minutes
  • the fan reverses direction)
  • stainless steel panels
  • 4" (100mm) locking swivel casters