Venancio USA EST72 Equipment Stand Stainless Steel
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Venancio USA EST72 Equipment Stand
This product is an equipment stand designed for professional kitchen use. It includes a tray and an undershelf, constructed from stainless steel for durability. The stand features 6" adjustable legs to accommodate various height requirements.
Compatibility
This equipment stand is compatible with Venancio's Stand With Tray Restaurant models: EST 18", EST 24", EST 36", EST 48", EST 60", and EST 72".
| Brand | Venancio USA |
| Brand: Venancio USA |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | EST72 |
| Brand | Venancio USA |
| Weight | 258.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 25.72 x 72.00 x 33.08 inches |
| Height | 25.72 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 33.08 |
| Height | 25 - 36" high |
| Depth (front - back) | 31 - 36" deep |
| Base Type | undershelf |
| Width (side - side) | 63" - 72" wide |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Construction | stainless steel base |
|
|
