Elite Series R36ST-12B24G Gas Range 36-Inch Stainless Steel
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Venancio USA R36ST-12B24G Range, 36" Restaurant, Gas
The Elite Series R36ST-12B24G is a 36-inch restaurant gas range featuring a combination of burners, griddle, and oven. Constructed with stainless steel front and sides, it includes non-clog burners, a fully welded griddle plate, and a standard oven with spark ignition. The unit is designed for commercial use, providing independent manual control valves for precise cooking.
Specifications
- Weight: 719.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 39.63 x 35.22 in
- Total BTU: 149,000
- Oven Interior Dimensions: 26.5 x 26.5 x 14 in
- Manifold Pressure: 4" W.C. (Natural Gas) or 10" W.C. (Propane Gas)
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Preparing meals in catering facilities
Certifications
cULus Listed
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
From The Manufacturer
- Restaurant Range
- gas
- 36"W
- (2) non-clog self-cleaning burners
- removable cast iron grates
- independent manual control valves
- standing pilot
- 24"W fully welded 1" griddle plate
- stainless steel front
- sides
- splash guard & grease trough
- standard oven with spark ignition
- includes (2) racks & (3) rack positions
- oven holds full size sheet pan
- 7" front rail
- stainless steel front
- sides
- & removable crumb tray
- stainless steel oven cavity (top
- bottom and side)
- & fully welded stainless steel seamless oven door
- 14-gauge interlocking fully welded frame
- 6" adjustable legs
- 149.000 BTU
- cULus
- UL EPH Classified (LP conversion kit & pressure regulator included)
| Brand | Venancio USA |
| Brand: Venancio USA |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R36ST-12B24G |
| Brand | Venancio USA |
| Weight | 719.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 39.63 x 36.00 x 35.22 inches |
| Height | 39.63 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 35.22 |
| Top | (2) open burners, (1) 24" griddle |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Base | (1) standard oven |
| Vent | low profile |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
