Elite Series R602ST-36B24G Gas Range 6-Burner 36-Inch
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Venancio USA R602ST-36B24G Range, 60" Restaurant, Gas
The Venancio USA R602ST-36B24G is a 60-inch restaurant gas range designed for commercial use. It features six two-piece cast iron non-clog burners, a 24-inch wide griddle, and two standard ovens with spark ignition. The range is constructed with a stainless steel front and sides, and includes a splash guard and grease trough. The ovens have an enamel cavity and come with three racks and two shelf positions each, accommodating full-size sheet pans.
Specifications
- Weight: 1016.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 39.63 x 35.19 in
- Burners: 6, 192,000 BTU/h (Range)
- Griddle: 1, 50,000 BTU/h
- Oven: 2, 65,000 BTU/h
- Manifold Pressure: 4" W.C. (Natural Gas), 10" W.C. (Propane Gas)
- Gas Inlet: ¾” NPT rear
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Preparing large quantities of food in catering services
Certifications
cULus Listed
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
From The Manufacturer
- Restaurant Range
- gas
- 60"W
- (6) two-piece cast iron non-clog burners
- removable cast iron grates
- independent manual control valves
- standing pilot
- (1) 24"W
- 1" thick polished steel griddle
- stainless steel front
- sides
- splash guard & grease trough
- (2) standard ovens with spark ignition
- includes (3) racks & (2) shelf positions (per oven)
- each oven holds full size sheet pan
- 7" front rail
- stainless steel front & sides
- enamel oven cavity (front
- bottom & sides)
- 14 gauge interlocking fully welded frame
- 6" adjustable legs
- 307.000 BTU
- cULus
- UL EPH Classified (LP conversion kit & pressure regulator included)
| Brand | Venancio USA |
| Brand: Venancio USA |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R602ST-36B24G |
| Brand | Venancio USA |
| Weight | 1016.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 39.63 x 60.00 x 35.19 inches |
| Height | 39.63 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 35.19 |
| Top | (6) open burners, (1) 24" griddle |
| Base | (2) standard ovens |
| Control Type | manual controls |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
|
|
