Elite Series R60CT-60G Griddle 60-Inch Countertop Gas
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Venancio USA R60CT-60G Griddle, Gas, Countertop
The Venancio USA R60CT-60G is a countertop gas griddle designed for use in professional kitchens. It features a 60-inch wide cooking surface made of a 1-inch thick smooth polished steel plate. The griddle is equipped with five manual control valves and enameled steel burners, each positioned every 12 inches. The structure is fully welded for stability and durability, with stainless steel front, sides, and splash guards.
Specifications
- Weight: 646.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 15.94 x 34.00 in
- Cooking Surface: 60"W x 24"D
- BTU: 125,000
- Gas Connection: 3/4" NPT rear
- Grease Trough Capacity: 1 gallon
- Material: Stainless steel front and sides
Applications
- Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
- Preparing breakfast items in diners
- Grilling meats and vegetables in catering operations
- Cooking large volumes of food in hotel kitchens
Certifications
cULus Listed
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
From The Manufacturer
- Griddle
- gas
- countertop
- 60"W x 24"D cooking surface
- 1" thick smooth polished steel plate
- (5) manual control valves
- enameled steel burner every 12"
- (1) standing pilot per burner
- 1 gallon capacity stainless steel grease trough
- stainless steel front
- sides
- & splash guards
- cool to touch bull nose plate rail
- 14 gauge interlocking fully welded frame
- 4" adjustable chrome steel legs
- 125.000 BTU
- cULus
- UL EPH Classified (LP conversion kit included)
| Brand | Venancio USA |
| Brand: Venancio USA |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R60CT-60G |
| Brand | Venancio USA |
| Weight | 646.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 15.94 x 60.00 x 34.00 inches |
| Height | 15.94 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 34.00 |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 20" - 23" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Cooking Surface Width (side - side) | 55" - 60" |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Controls | manual controls |
|
|
