Venancio USA R722ST-24B48G Gas Range 48-Inch 6 Burners
Venancio USA R722ST-24B48G Range, 72" Restaurant, Gas
The Venancio USA R722ST-24B48G is a restaurant range designed for commercial kitchens. It features a combination of burners and a griddle, constructed with a fully welded interlocking frame and stainless steel front and sides. The range includes two standard ovens with snap action thermostats, providing a temperature range from 175 °F to 550 °F. The unit is equipped with removable cast iron grates and a stainless steel removable crumb drawer for easy maintenance.
Specifications
- Weight: 1150.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 60.00 x 35.55 in
- Burners: 32,000 BTU (Natural Gas), 30,000 BTU (Propane) per burner
- Griddle: 25,000 BTU/h per burner
- Oven: 30,000 BTU/h with snap action thermostat
- Gas Connection: 3/4" NPT rear gas connection
The Venancio USA R722ST-24B48G features a 3/4” thick polished carbon steel working griddle plate for uniform cooking.
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and baking in catering services
- Preparing meals in hotel kitchens
- Supporting high-volume food production in cafeterias
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
From The Manufacturer
- Restaurant Range
- gas
- 72"W
- (4) burners
- removable cast iron grates
- 48" griddle (100.000 BTU total)
- fully welded 1" griddle plate
- 14 gauge fully welded interlocking frame
- stainless steel removable crumb drawer
- (2) 30.000 BTU standard ovens
- snap action thermostat
- 175 °F to 550 °F temperature range
- includes (2) racks & (3) shelf positions (per oven)
- each oven holds full size sheet pan
- stainless steel front & sides
- cULus
- UL EPH Classified (LP conversion kit & pressure regulator included)
| Brand | Venancio USA |
| Brand: Venancio USA |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R722ST-24B48G |
| Brand | Venancio USA |
| Weight | 1150.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 60.00 x 72.00 x 35.55 inches |
| Height | 60.00 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 35.55 |
| Base | (2) standard ovens |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (4) open burners, (1) 48" griddle |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
