4-Series Signature Server® 36127 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 36127 Serving Counter, Beverage
The 4-Series Signature Server® Beverage Serving Counter, model 36127, is designed for use in food service settings. It features a stainless steel top with a full-length drip trough and a removable grate. The base is constructed from 18-gauge 400 series stainless steel with a black laminate finish, providing durability and mobility. The serving counter includes a pull-out ball valve drain for ease of use.
Specifications
- Model: 36127
- Weight: 725.00 lbs
- Dimensions: 74.00 x 30.00 x 28.00 in
- Top Material: 16/300 series stainless steel
- Base Material: 18/400 series stainless steel
Applications
- Serving beverages in cafeteria settings
- Displaying chilled drinks in event catering
- Organizing beverage service in hotel buffets
Certifications
cULus Listed
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 4-Series Signature Server® Beverage Serving Counter
- 74"W x 28"D x 30"H
- 16/300 series stainless steel top with 1" turndown on all sides
- full length drip trough with removable grate
- enclosed base
- 18/400 series stainless steel unibody construction
- pull-out ball valve drain
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 36127 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 725.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 30.00 x 74.00 x 28.00 inches |
| Height | 30.00 |
| Width | 74.00 |
| Depth | 28.00 |
| Features | with full length drip trough |
| Design | mobile modular, enclosed base |
| Base Construction | stainless steel |
| Top Construction | stainless steel |
| Base Finish | specify |
| Working Height | 30" |
| Overall Width (side - side) | 73" - 78" |
|
|
