4-Series Signature Server® 36143 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 36143 Serving Counter, Cold Food
The 4-Series Signature Server® Model 36143 is a serving counter designed for cold food applications. It features a stainless steel countertop with a non-refrigerated cold food station. The unit is modular with an enclosed base, and it includes a stainless steel top well that is 19-7/8" x 37-1/2" x 8" deep, accommodating a 3-pan size. The well is pitched for efficient draining.
Specifications
- Weight: 300.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 30.00 x 28.00 in
- Electrical: 120v, 1.3 amps
- Plug Type: NEMA 5-15P
- Material: Stainless Steel
Applications
- Displaying chilled food items in buffet settings
- Storing cold dishes in catering events
- Maintaining cold food temperatures in cafeteria lines
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 4-Series Signature Server® Stainless Steel Countertop with Cold Food Station
- ice-cooled
- 46"W x 28"D x 30"H
- modular
- enclosed base
- with stainless steel 19-7/8" x 37-1/2" x 8" deep top well
- 3-pan size
- pitched well for draining
- 1/4 hp
- 120v
- 1.3 amps
- NEMA 5-15P
- Made in USA
- NSF
- cULus (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 36143 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 300.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 30.00 x 46.00 x 28.00 inches |
| Height | 30.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.00 |
| Base Design | fully enclosed |
| Base Finish | specify |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Cooling Type | ice cooled |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 30" |
|
|

