4-Series Signature Server 36245 Serving Counter Stainless Steel Finish
Vollrath/Anvel 36245 Serving Counter, Cold Food
The 4-Series Signature Server® Model 36245 is a serving counter designed for cold food storage. It features a stainless steel countertop with a self-contained refrigeration system. The unit is modular and includes an enclosed base with a stainless steel top well that measures 19-7/8" x 37-1/2" x 8" deep. It is equipped to hold three pans and operates with a 1/4 hp motor.
Specifications
- Dimensions: 46.00 x 27.00 x 28.00 in
- Weight: 328.00 lbs
- Voltage: 120v
- Amperage: 3.2 amps
- Refrigerant: R290
- Plug Type: NEMA 5-15P
Units utilize R290 refrigerant, which has a lower Global Warming Potential (GWP) than many previously-used refrigerants.
Applications
- Storing chilled foods in cafeteria settings
- Displaying cold dishes in buffet lines
- Maintaining cold storage for fresh ingredients in commercial kitchens
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to vollrathfoodservice.com.
From The Manufacturer
- 4-Series Signature Server® Stainless Steel Countertop with Cold Food Station
- self contained refrigeration
- 46"W x 28"D x 27"H
- modular
- enclosed base
- with stainless steel 19-7/8" x 37-1/2" x 8" deep top well
- 3-pan size
- 1/4 hp
- 120v
- 3.2 amps
- NEMA 5-15P
- Made in USA
- NSF
- cULus (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 36245 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 328.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 27.00 x 46.00 x 28.00 inches |
| Height | 27.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.00 |
| Cooling Type | refrigerated |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Finish | specify |
| Base Design | fully enclosed |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 27" |
| Mobile or Stationary | mobile |
|
|

