4-Series Signature Server 37027 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 37027 Serving Counter, Beverage
The 4-Series Signature Server® Model 37027 is a serving counter designed for beverage service. It features a reinforced stainless steel unibody construction with a stainless steel countertop. The unit is modular with an enclosed base and includes a full-length drip trough. It is equipped with heavy-duty swivel casters for mobility and stability.
Specifications
- Model: 37027
- Weight: 725.00 lbs
- Dimensions: 74.00 x 34.00 x 28.00 in
- Material: 18-gauge 300 series stainless steel top
- Base: 18-gauge 400 series stainless steel with black laminate
Applications
- Serving beverages in cafeteria settings
- Providing mobile beverage service at events
- Supporting beverage stations in hotel banquet halls
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 4-Series Signature Server® with Stainless Steel Countertops
- ADA Beverage Counter
- 74"W x 28"D x 34"H
- modular
- enclosed base
- with full length drip trough
- stainless steel top
- NSF (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 37027 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 725.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 34.00 x 74.00 x 28.00 inches |
| Height | 34.00 |
| Width | 74.00 |
| Depth | 28.00 |
| Base Construction | stainless steel |
| Working Height | 34" |
| Overall Width (side - side) | 73" - 78" |
| Features | with full length drip trough |
| Top Construction | stainless steel |
| Base Finish | specify |
| Design | mobile modular, enclosed base |
|
|
