ServeWell 38102 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38102 Serving Counter, Hot Food, Electric
The ServeWell® 38102 is a hot food table designed to maintain prepared foods at safe serving temperatures. Constructed with heavy-gauge stainless steel, it features thermoset fiber-reinforced resin wells that are self-insulating and equipped with brass drain valves. This model includes individual thermostatic controls for each well and a low-water indicator light to ensure efficient operation.
Specifications
- Model: 38102
- Dimensions: 32"W x 32"D x 34"H
- Weight: 137.00 lbs
- Electrical: 120V/60/1-ph
- Power: 1400 watts
- Amperage: 11.7 amps
- Plug Type: NEMA 5-15P
Applications
- Maintaining prepared meals at serving temperature in buffet lines
- Holding hot dishes in catering operations
- Serving hot food items in cafeteria settings
Certifications
cULus Listed
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. The warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- ServeWell® Hot Food Table
- (2) wells
- 32"W x 32"D x 34"H
- Thermoset fiber-reinforced resin wells with brass drain valves
- Individual capillary tube thermostatic controls for each well
- Cast-in dome heating elements
- Low-water indicator light
- Mechanical guards on all controls
- Open base with stainless steel undershelf
- Includes 7-1/2" wide plate shelf & 8" wide x 3/8" thick poly cutting board
- Stainless steel construction
- Adjustable legs
- 10' cord with NEMA 5-15P
- 1400 watts
- 11.7 amps
- 120v/60/1-ph
- KD
- cULus
- NSF
- Made in USA
- Made to order
- Cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38102 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 137.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 34.00 x 32.00 x 32.00 inches |
| Height | 34.00 |
| Width | 32.00 |
| Depth | 32.00 |
| Top Construction | stainless steel |
| Overall Width (side - side) | 31" - 36" |
| Base Finish | stainless steel |
| Working Height | 34" |
| Type | stationary |
| Design | open shelf base |
| Well Type | sealed well |
| Pan Capacity | (2) pan |
|
|
