2-Series Affordable Portable™ 38701 Serving Counter with Stainless Steel Top
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38701 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Utility Station is a serving counter designed for food service applications. It features a seamless top made from 20/300 series stainless steel and is equipped with a buffet style breath guard. The base is constructed from black vinyl-clad 20 gauge carbon steel, providing a sturdy foundation. The unit is mounted on four swivel casters, two of which are braked for stability.
Specifications
- Weight: 258.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base Material: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Casters: Four 4" swivel casters, two braked
Applications
- Serving food in buffet lines at catering events
- Displaying prepared dishes in cafeteria settings
- Transporting food items in banquet halls
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 46"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with buffet style breath guard
- solid base
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38701 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 258.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" wide (side - side) |
| Design | mobile modular, enclosed base |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Type | solid top unit |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 35" working height |
|
|
