2-Series Affordable Portable™ 3870246 Serving Counter Compact Design
Vollrath/Anvel 3870246 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 3870246, is constructed with a seamless 20/300 series stainless steel top and a black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base. It features an open storage base and a buffet style breath guard with lights, though bulbs are not included. The unit is equipped with four 4" swivel casters, two of which are braked, allowing for mobility and stability.
Specifications
- Model: 3870246
- Weight: 465.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 6.0 amps
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base: Black vinyl-clad 20 gauge carbon steel
Applications
- Serving hot meals in buffet-style restaurant settings
- Displaying prepared dishes in cafeteria lines
- Providing a mobile serving station in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 46"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- open storage base
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 6.0 amps
- cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3870246 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 465.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" wide (side - side) |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 35" working height |
| Design | mobile modular, open cabinet base |
| Type | solid top unit |
|
|
