2-Series Affordable Portable™ 38707 Serving Counter Lightweight Design
Vollrath/Anvel 38707 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station, model 38707, is a serving counter designed for maintaining hot food at serving temperature. It is constructed with a black vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and features a buffet style breath guard. Each of its three wells is equipped with a manual control for a 525 watts heating element, providing efficient heat distribution. The unit is mounted on four swivel casters, two of which are braked, allowing for easy mobility and stability.
Specifications
- Dimensions: 46"W x 57.31"H x 28.63"D
- Weight: 258.00 lbs
- Voltage: 120V
- Amperage: 13.1 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel base
- Casters: 4" swivel casters, 2 braked
- Plug Type: NEMA 5-20P
Applications
- Maintaining hot food at serving temperature in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Mobile food service operations in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base
- manual control for each 525 watts well
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 13.1 amps
- cord with NEMA 5-20P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38707 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 258.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Well Type | open well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed base |
| Working Height | 35" |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
|
|
