2-Series Affordable Portable™ 387072 Serving Counter Compact Design
Vollrath/Anvel 387072 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is designed for hot food service applications. It features a construction of vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and includes a buffet-style breath guard. Each of the three wells is equipped with a 120V, 525W exposed heating element, providing manual control for each well. The unit is mounted on four 4" swivel casters, two of which are braked, allowing for mobility and stability.
Specifications
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 inches
- Weight: 209.00 lbs
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Voltage: 208-240V/60/1-ph
- Amperage: 8.8 amps
- Plug Type: NEMA 6-15P
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in institutional cafeterias
- Providing heated food service in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base
- manual control for each 700 watts well
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 8.8 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 387072 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 209.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Design | enclosed base |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Well Type | open well |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
|
|
