2-Series Affordable Portable™ 38708 Hot Food Serving Counter with Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 38708 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Serving Counter, model 38708, is designed for serving hot food in a variety of settings. Constructed with a black vinyl-clad 20-gauge carbon steel base, it features three wells, each equipped with a 120V, 525W exposed heating element. The unit includes a buffet style breath guard and an enclosed base with a storage opening. It is equipped with manual controls for each well and comes with a cord and NEMA 5-20P plug.
Specifications
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Weight: 258.00 lbs
- Voltage: 120V
- Amperage: 13.1 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
Applications
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
- Serving hot food in buffet-style catering events
- Maintaining food warmth in cafeteria settings
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with storage opening
- manual control for each 525 watts well
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 13.1 amps
- cord with NEMA 5-20P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38708 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 258.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Well Type | open well |
| Design | open cabinet base |
|
|
