2-Series Affordable Portable™ 3871060 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 3871060 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for food service operations. It features a four-well configuration, each equipped with a 120V, 525W heating element. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, this unit includes a buffet style breath guard with lights and an enclosed base. It is equipped with manual controls for each well and is mounted on swivel casters for mobility.
Specifications
- Model: 3871060
- Weight: 586.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 25.8 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Plug: NEMA 5-50P
Applications
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
- Serving hot food in buffet-style settings
- Maintaining food warmth in catering events
- Providing hot food service in cafeteria environments
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base
- manual control for each 525 watts well
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 25.8 amps
- cord with NEMA 5-50P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 3871060 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 586.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Design | enclosed base |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Well Type | open well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
