2-Series Affordable Portable™ 387112 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 387112 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 387112, is a hot food station designed for efficient food service operations. It features a buffet-style breath guard and an enclosed base with a storage opening. Constructed from black vinyl-clad 20-gauge carbon steel, it includes four wells, each with manual controls for 700 watts of power. The unit is equipped with four swivel casters, two of which are braked, for easy mobility.
Specifications
- Model: 387112
- Weight: 237.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 208-240/60/1-ph
- Amperage: 11.7 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Plug Type: NEMA 6-15P
Applications
- Maintaining hot food at serving temperature in buffet lines
- Serving hot dishes in catering events
- Providing hot meal options in cafeterias
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with storage opening
- manual control for each 700 watts well
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240/60/1-ph
- 11.7 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 387112 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 237.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
