2-Series Affordable Portable™ 38713 Serving Counter with Stainless Steel Top
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38713 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 38713, is a non-refrigerated cold food station designed for use in food service environments. It features a solid base constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with foamed-in-place polyurethane foam insulation. This unit includes a seamless one-piece 20 gauge 300 series stainless steel work surface and a 6" deep stainless well with a 1" drain for easy cleanup. The serving counter is equipped with a buffet style acrylic breath guard and four locking casters for mobility.
Specifications
- Model: 38713
- Weight: 176.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20-gauge carbon steel and 300 series stainless steel
- Includes: Buffet style acrylic breath guard
- Drain Size: 1 inch
Applications
- Serving cold dishes in buffet-style restaurants
- Displaying chilled salads in cafeteria settings
- Holding pre-prepared cold meals in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (3) pan
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance
- black finish solid base
- (4) locking casters
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38713 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 176.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | black |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Cooling Type | ice cooled |
| Top Construction | stainless steel top |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Base Design | fully enclosed |
| Working Height | 35" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
|
|
