2-Series Affordable Portable™ 3871446 Serving Counter Stainless Steel
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 3871446 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a non-refrigerated cold food station designed for food service environments. It is constructed with vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a seamless one-piece 20 gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes a buffet style acrylic breath guard and is equipped with locking casters for mobility. It is designed to hold three pans and includes a 1" drain for easy cleanup.
Specifications
- Model: 3871446
- Weight: 465.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 6 amps
- Material: 20-gauge carbon steel and 300 series stainless steel
Applications
- Displaying cold food items in buffet settings
- Serving chilled dishes in cafeteria environments
- Holding cold ingredients in catering operations
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (3) pan
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance & (3) lights (bulbs not included)
- black finish open storage base
- cord & 5-15P
- 6amps
- 120v/60/1-ph
- (4) locking casters
- UL
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 3871446 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 465.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Cooling Type | ice cooled |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | black |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Design | open rear |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Mobile or Stationary | mobile |
|
|
