2-Series Affordable Portable™ 3872246 Serving Counter Compact Design
Vollrath/Anvel 3872246 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 3872246, is a utility station designed for food service applications. It is constructed with a seamless 20/300 series stainless steel top and features a buffet style breath guard with lighting. The base is made of granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel and includes open storage.
Specifications
- Weight: 465.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 6.0 amps
- Material: 20/300 series stainless steel top
Applications
- Serving meals in buffet-style settings
- Storing utensils and supplies in commercial kitchens
- Displaying prepared dishes in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 46"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- open storage base
- granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 6.0 amps
- cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3872246 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 465.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" wide (side - side) |
| Working Height | 35" working height |
| Design | mobile modular, open cabinet base |
| Type | solid top unit |
|
|
