2-Series Affordable Portable™ 3872346 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 3872346 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a utility station designed for food service operations. It features a seamless 20/300 series stainless steel top and a buffet style breath guard with lighting options. The unit includes a storage base with sliding doors and is constructed with a granite vinyl-clad 20-gauge carbon steel base. The serving counter is equipped with four swivel casters, two of which are braked, for mobility.
Specifications
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Weight: 465.00 lbs
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Voltage: 120V
- Amperage: 6.0 amps
- Casters: Four 4" swivel casters (two braked)
Applications
- Serving hot meals in buffet lines
- Displaying prepared dishes in cafeteria settings
- Transporting food items in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 46"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- storage base with sliding doors
- granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 6.0 amps
- cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3872346 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 465.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 35" working height |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Design | mobile modular, enclosed base with storage |
|
|
