2-Series Affordable Portable™ 38723A Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 38723A Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 38723A, is constructed with a seamless 20/300 series stainless steel top and features a buffet style breath guard. It includes a storage base with sliding doors and is built with a brushed aluminum vinyl-clad 20-gauge carbon steel base. The unit is equipped with four 4-inch swivel casters, two of which are braked, for mobility and stability.
Specifications
- Weight: 258.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Casters: Four 4-inch swivel (two braked)
Applications
- Serving meals in buffet-style settings in cafeterias
- Providing a mobile serving station in catering events
- Storing and displaying food items in restaurant kitchens
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt. No warranty applies to products purchased for personal, family, or household use.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 46"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with buffet style breath guard
- storage base with sliding doors
- brushed aluminum vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38723A |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 258.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Type | solid top unit |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" wide (side - side) |
| Design | mobile modular, enclosed base with storage |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Working Height | 35" working height |
| Top Construction | stainless steel top |
|
|
