2-Series Affordable Portable 3872460A Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 3872460A Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a utility station designed for food service applications. It features a seamless top made from 20/300 series stainless steel, providing a durable work surface. The unit includes a buffet style breath guard with lighting capabilities, although bulbs are not included. The base is constructed from brushed aluminum vinyl-clad 20 gauge carbon steel, and the unit is equipped with locking swivel casters for mobility and stability.
Specifications
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Weight: 586.00 lbs
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Voltage: 120V
- Amperage: 8.0 amps
Applications
- Serving hot meals in buffet settings
- Displaying food items in cafeteria lines
- Providing a mobile serving station in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- solid base
- brushed aluminum vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 8.0 amps
- cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 3872460A |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 586.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Working Height | 35" working height |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Design | mobile modular, enclosed base |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Type | solid top unit |
| Top Construction | stainless steel top |
|
|
