2-Series Affordable Portable™ 3872560A Serving Counter Stainless Steel Top
Vollrath/Anvel 3872560A Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a seamless one-piece 20/300 series stainless steel work surface. It includes an NSF2 buffet style acrylic breath guard with lighting options, although bulbs are not included. The unit is equipped with locking casters for mobility and an open storage base for additional utility. This serving counter is designed for use in commercial settings and is made to order.
Specifications
- Weight: 586.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel seamless top
- Voltage: 120V
- Amperage: 8.0 amps
Applications
- Serving meals in buffet-style restaurant settings
- Displaying prepared food items in cafeteria environments
- Providing additional workspace in catering operations
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- open storage base
- brushed aluminum vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 8.0 amps
- cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3872560A |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 586.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Working Height | 35" working height |
| Top Construction | stainless steel top |
| Design | mobile modular, open cabinet base |
|
|
