2-Series Affordable Portable™ 38725W Serving Counter Lightweight Design
Vollrath/Anvel 38725W Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 38725W, is a utility station designed for food service environments. It features a seamless 20/300 series stainless steel top with a buffet style breath guard and an open storage base. The unit is constructed with a white vinyl-clad 20 gauge carbon steel base and equipped with four 4-inch swivel casters, two of which are braked.
Specifications
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Weight: 332.00 lbs
- Material: 20/300 series stainless steel top, 20 gauge carbon steel base
- Casters: Four 4" swivel casters (two braked)
- NSF Certified
Applications
- Serving meals in buffet-style settings
- Storing and displaying food items in cafeterias
- Providing a mobile serving station in catering events
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with buffet style breath guard
- open storage base
- white vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38725W |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 332.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Design | mobile modular, open cabinet base |
| Working Height | 35" working height |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
|
|
