2-Series Affordable Portable™ 38729464 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38729464 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for efficient food service operations. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, it features three wells, each with a 120V, 525W exposed heating element. The unit includes a buffet style breath guard with lighting options and an enclosed base with sliding doors for storage.
Specifications
- Weight: 207.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Voltage: 120/208-240v/60/1-ph
- Amperage: 13 amps
- Plug Type: NEMA 14-20P
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet settings
- Serving hot meals in cafeteria environments
- Storing and displaying prepared dishes in catering events
Certifications
cULus Listed
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. The warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with sliding doors for storage
- manual control for each 700 watts well
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 13 amps
- cord with NEMA 14-20P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38729464 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 207.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Working Height | 35" |
|
|
