2-Series Affordable Portable™ 387312 Serving Counter Lightweight Design
Vollrath/Anvel 387312 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station, model 387312, is a serving counter designed for maintaining hot food at serving temperature. It features a buffet style breath guard and an enclosed base with storage opening. The unit is constructed with a granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base and has manual controls for each of its four wells, each rated at 700 watts.
Specifications
- Weight: 330.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 208-240/60/1-ph
- Amperage: 11.7 amps
- Material: Granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters, (2) braked
Applications
- Maintaining hot food at serving temperature in buffet lines
- Providing hot meal service in cafeterias
- Supporting catering operations with portable hot food storage
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with storage opening
- manual control for each 700 watts well
- granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240/60/1-ph
- 11.7 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 387312 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 330.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
