2-Series Affordable Portable™ 387322 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 387322 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station is a serving counter designed for maintaining the temperature of hot food items. It is constructed with a granite vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and features an enclosed base with sliding doors for storage. The unit includes a buffet style breath guard and is equipped with four wells, each with manual control for 700 watts heating elements.
Specifications
- Weight: 240.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 208-240V/60/1-ph
- Amperage: 11.7 amps
- Material: 20-gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters (2) braked
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Storing and displaying hot dishes in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with sliding doors for storage
- manual control for each 700 watts well
- granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 11.7 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 387322 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 240.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
