2-Series Affordable Portable 38733 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38733 Serving Counter, Cold Food
This is a non-refrigerated cold food serving counter from the 2-Series Affordable Portable™ line. It is constructed with a solid base and features a seamless one-piece 20-gauge 300 series stainless steel work surface. The counter includes a buffet style acrylic breath guard and is designed for easy cleanup with a 1-inch drain. The unit is equipped with locking casters for mobility.
Specifications
- Weight: 176.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: Vinyl-clad, 20-gauge carbon steel
- Insulation: Foamed-in-place polyurethane foam
- Drain: 1 inch (2.54 cm)
Applications
- Serving cold dishes in buffet-style restaurants
- Displaying chilled salads in cafeteria settings
- Maintaining cold food items in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (3) pan
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance
- granite finish solid base
- (4) locking casters
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38733 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 176.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | granite |
| Cooling Type | ice cooled |
| Top Construction | stainless steel top |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Base Design | fully enclosed |
| Working Height | 35" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Mobile or Stationary | mobile |
|
|
