2-Series Affordable Portable™ 38734 Serving Counter Lightweight Design
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38734 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a non-refrigerated cold food station designed for use in food service environments. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a seamless one-piece 20-gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes a buffet style acrylic breath guard and features foamed-in-place polyurethane foam insulation for maintaining cold temperatures. The open storage base is finished in a granite look and is equipped with four locking casters for mobility.
Specifications
- Model: 38734
- Weight: 258.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- 3 pan capacity
- 6" deep stainless well with 1" drain
- 120V electrical requirement
- NSF2 buffet or cafeteria style acrylic breath guard
Applications
- Displaying cold dishes in buffet settings
- Serving chilled salads in cafeterias
- Holding cold appetizers at catered events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (3) pan
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance
- granite finish open storage base
- (4) locking casters
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38734 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 258.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Cooling Type | ice cooled |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | granite |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Base Design | open rear |
|
|
