2-Series Affordable Portable™ 3873546 Serving Counter with Stainless Steel Top
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 3873546 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a non-refrigerated cold food station designed for food service applications. It is constructed with vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a seamless one-piece 20 gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes a buffet style acrylic breath guard and a 6-inch deep stainless well with a 1-inch drain for easy clean-up.
Specifications
- Weight: 465.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 6 amps
- Material: Vinyl-clad carbon steel and stainless steel
- Includes: Buffet style acrylic breath guard
Applications
- Serving cold dishes in buffet-style settings
- Displaying chilled desserts in catering events
- Organizing cold appetizers in banquet halls
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (3) pan
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance & (3) lights (bulbs not included)
- granite finish storage base with sliding doors
- cord & 5-15P
- 6amps
- 120v/60/1-ph
- (4) locking casters
- UL
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3873546 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 465.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Cooling Type | ice cooled |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Design | open rear base with doors |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | granite |
| Pan Capacity | (3) pan |
|
|
