2-Series Affordable Portable 38738 Serving Counter Lightweight Design
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38738 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a non-refrigerated cold food station designed for food service environments. It is constructed with a seamless one-piece 20-gauge 300 series stainless steel work surface and features a granite finish storage base with sliding doors. The unit includes a buffet style acrylic breath guard and is equipped with four locking casters for mobility.
Specifications
- Model: 38738
- Weight: 350.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Drain Size: 1 inch
Applications
- Displaying chilled salads and desserts in buffet settings
- Serving cold appetizers in catering events
- Holding pre-prepared cold dishes in cafeteria lines
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (4) pan
- 60"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance
- granite finish storage base with sliding doors
- (4) locking casters
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38738 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 350.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Cooling Type | ice cooled |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | granite |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
| Base Design | open rear base with doors |
|
|
