2-Series Affordable Portable 38761 Serving Counter Stainless Steel
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38761 Serving Counter, Utility
The Vollrath/Anvel 38761 Serving Counter is a utility station designed for use in food service settings. It is constructed with a seamless 20/300 series stainless steel top and features a buffet style breath guard. The base is made of cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel, providing a sturdy and durable structure. The unit is equipped with four 4-inch swivel casters, two of which are braked, allowing for mobility and stability.
Specifications
- Weight: 258.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base Material: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Casters: Four 4" swivel casters (two braked)
Applications
- Serving food in buffet-style settings
- Displaying prepared meals in cafeterias
- Transporting food items in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 46"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with buffet style breath guard
- solid base
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38761 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 258.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Working Height | 35" working height |
| Top Construction | stainless steel top |
| Design | mobile modular, enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
|
|
