2-Series Affordable Portable 38767464 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 38767464 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for efficient food service. Constructed from cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel, it features a buffet style breath guard with lights and an enclosed base. Each of its three wells is equipped with a manual control for 700 watt heating, making it suitable for maintaining food at serving temperature.
Specifications
- Model: 38767464
- Weight: 213.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120/208-240v/60/1-ph
- Amperage: 13 amps
- Material: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters, (2) braked
Applications
- Maintaining hot food at serving temperature in buffet lines
- Serving hot meals in school cafeterias
- Providing heated food options in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base
- manual control for each 700 watt well
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 13 amps
- cord with NEMA 5-30P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38767464 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 213.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Design | enclosed base |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Well Type | open well |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
|
|
