2-Series Affordable Portable™ 38771604 Hot Food Serving Counter 4-Pan Capacity
Vollrath/Anvel 38771604 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Serving Counter, model 38771604, is designed for serving hot food in a buffet style. It is constructed from cherry woodgrain vinyl-clad 20-gauge carbon steel and features a buffet style breath guard with lights. The unit includes an enclosed base with a storage opening and manual controls for each well.
Specifications
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Weight: 316.00 lbs
- Voltage: 120/208-240V
- Amperage: 15.9 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters, (2) braked
Applications
- Serving hot meals in buffet lines at catering events
- Maintaining food temperature in hotel breakfast areas
- Providing hot food service in school cafeterias
- Supporting food service operations in banquet halls
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with storage opening
- manual control for each 700 watts well
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 15.9 amps
- cord with NEMA 14-20P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38771604 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 316.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
