2-Series Affordable Portable 38777 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 38777 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a non-refrigerated cold food station designed for efficient food service operations. Constructed with a vinyl-clad, 20-gauge carbon steel body and a seamless one-piece 20-gauge 300 series stainless steel work surface, this unit provides a durable and practical solution for serving cold food items. The model 38777 features an open storage base with a cherry woodgrain finish and includes a buffet style acrylic breath guard.
Specifications
- Model: 38777
- Weight: 332.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Work Surface: 20-gauge 300 series stainless steel
- Drain: 1" (2.54 cm)
- Casters: Locking
Applications
- Serving cold dishes in buffet-style restaurants
- Displaying chilled salads in cafeteria settings
- Maintaining cold food items in catering events
- Providing a cold food service station in hotel dining areas
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (4) pan
- 60"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance
- cherry woodgrain finish open storage base
- (4) locking casters
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38777 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 332.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Base Finish | wood |
| Cooling Type | ice cooled |
| Top Construction | stainless steel top |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Base Design | open rear |
|
|
