2-Series Affordable Portable 3893060 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 3893060 Serving Counter, Utility
This serving counter is a utility station from the 2-Series Affordable Portable™ line. It features a seamless stainless steel top and a buffet style breath guard with lights. The base is constructed from walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel. The unit is equipped with four swivel casters, two of which are braked, for mobility and stability.
Specifications
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 inches
- Weight: 305.00 lbs
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Voltage: 120V
- Amperage: 8.0 amps
- Casters: Four 4" swivel casters, two braked
Applications
- Serving meals in buffet-style settings
- Displaying food items in cafeteria lines
- Transporting and presenting food in catering events
- Organizing food service in banquet halls
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- solid base
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 8.0 amps
- cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3893060 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 305.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 35" working height |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Design | mobile modular, enclosed base |
|
|
