2-Series Affordable Portable 389352 Serving Counter with Durable Construction
Vollrath/Anvel 389352 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is designed for hot food service applications. It features a three-well configuration with a buffet-style breath guard and an enclosed base. Each well is equipped with a manual control for a 700-watt heating element. The unit is constructed with a walnut woodgrain vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and includes four swivel casters, two of which are braked. The serving counter operates on 208-240 volts and includes a power cord with a NEMA 6-15P plug.
Specifications
- Dimensions: 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H
- Weight: 209.00 lbs
- Voltage: 208-240V
- Amperage: 8.8 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Providing heated food service in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base
- manual control for each 700 watts well
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 8.8 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 389352 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 209.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Design | enclosed base |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Well Type | open well |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
|
|
