2-Series Affordable Portable 3893546 Serving Counter Stainless Steel Surface
Vollrath/Anvel 3893546 Serving Counter, Hot Food, Electric
This serving counter is part of the 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Stations. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a walnut woodgrain finish. The unit includes three wells, each equipped with a 120V, 525W exposed heating element, and an enclosed base. The serving counter is designed with a buffet style breath guard with lights, though bulbs are not included. The unit is equipped with manual controls for each well and has a power cord with a NEMA 5-30P plug.
Specifications
- Weight: 465.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 19.4 amps
- Material: Vinyl-clad, 20-gauge carbon steel
Applications
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
- Serving hot food in cafeteria settings
- Providing buffet-style service in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base
- manual control for each 525 watts well
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 19.4 amps
- cord with NEMA 5-30P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3893546 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 465.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Well Type | open well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Design | enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
|
|
