2-Series Affordable Portable™ 389372 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 389372 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Serving Counter, model 389372, is designed for maintaining the temperature of prepared foods. It features a construction of vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a stainless steel countertop. The unit includes three wells, each equipped with a 120V, 525W exposed heating element, and is insulated with high-density glass fiber. It also comes with a buffet style breath guard and an enclosed base with sliding doors for storage.
Specifications
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Weight: 207.00 lbs
- Voltage: 208-240V/60/1-ph
- Amperage: 8.8 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Heating Element: 120V, 525W per well
- Casters: (4) 4" swivel casters (2) braked
Applications
- Maintaining serving temperature of prepared meals in buffet lines
- Storing hot dishes in catering events
- Serving hot food in cafeteria settings
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with sliding doors for storage
- manual control for each 525 watts well
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 8.8 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 389372 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 207.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Working Height | 35" |
|
|
