2-Series Affordable Portable™ 389452 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 389452 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for serving and maintaining the temperature of prepared foods. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a stainless steel countertop. The unit includes four wells, each with a 120V, 525W exposed heating element, and is equipped with a buffet style breath guard.
Specifications
- Weight: 239.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Electrical: 208-240V/60/1-ph
- Amperage: 11.7 amps
- Material: Vinyl-clad, 20-gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters, (2) braked
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Providing heated food options in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base
- manual control for each 700 watts well
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 11.7 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 389452 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 239.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Well Type | open well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Design | enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
