2-Series Affordable Portable™ 38947604 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 38947604 Serving Counter, Hot Food, Electric
This serving counter is a hot food station designed for maintaining the temperature of prepared meals. It is constructed with a walnut woodgrain vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and features a buffet style breath guard with lights. The unit includes an enclosed base with sliding doors for storage and manual controls for each of the four 700-watt wells.
Specifications
- Weight: 370.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120/280-240v/60/1-ph
- Amperage: 15.9 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Storing and displaying hot food in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with sliding doors for storage
- manual control for each 700 watts well
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/280-240v/60/1-ph
- 15.9 amps
- cord with NEMA 14-20P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38947604 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 370.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | open cabinet base |
| Well Type | open well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
