2-Series Affordable Portable 39705 Serving Counter with Durable Construction
Vollrath/Anvel 39705 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 39705, is a utility station designed for versatile use in food service environments. It features a seamless 20/300 series stainless steel top and an NSF2 certified cafeteria breath guard. The unit is equipped with an open storage base and is constructed with a black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base. It is supported by four 4" swivel casters, two of which are braked.
Specifications
- Weight: 300.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 49.00 x 24.00 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base Material: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Casters: Four 4" swivel casters (two braked)
Applications
- Serving meals in cafeteria settings
- Displaying food items in buffet lines
- Providing additional workspace in commercial kitchens
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 24"D x 35"H
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with NSF2 certified cafeteria breath guard
- open storage base
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 39705 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 300.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 49.00 x 60.00 x 24.00 inches |
| Height | 49.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 24.00 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Working Height | 35" working height |
| Design | mobile modular, open cabinet base |
| Type | solid top unit |
|
|
