2-Series Affordable Portable 39761 Serving Counter with Stainless Steel Top
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 39761 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Utility Station model 39761 is a serving counter designed for use in food service environments. It features a 20/300 series stainless steel seamless top and comes with an NSF2 certified cafeteria breath guard. The unit is constructed with a cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base and includes a solid base with four swivel casters, two of which are braked.
Specifications
- Weight: 180.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 49.00 x 24.00 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base: Cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters (2) braked
Applications
- Serving food in cafeteria settings
- Displaying prepared meals in buffet lines
- Transporting food items in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 46"W x 24"D x 35"H
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with NSF2 certified cafeteria breath guard
- solid base
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 39761 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 180.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 49.00 x 46.00 x 24.00 inches |
| Height | 49.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 24.00 |
| Working Height | 35" working height |
| Top Construction | stainless steel top |
| Design | mobile modular, enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
|
|
