Vollrath/Anvel PO4-22014L-R Conveyor Pizza Oven 220V Left-to-Right
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Vollrath/Anvel CO4-208240HS Convection Oven 208-240V
Cayenne 720200002 Soup Merchandiser 4-Gallon Capacity
Similar Products
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel PO4-22014L-R Oven, Electric, Conveyor
Specifications
  • Dimensions: 68.00 x 21.00 x 18.88 in
  • Weight: 215.00 lbs
  • Voltage: 220V
  • Power: 5600 watts
  • Amperage: 25.5 amps
  • Conveyor Width: 14 inches
  • Plug Type: NEMA 6-50P
This model is made to order and cannot be canceled or returned.
Applications
  • Baking pizzas in restaurant kitchens
  • Preparing flatbreads in catering operations
  • Cooking garlic or cheese bread in food service establishments
Certifications
cULus Listed
NSF Certified
Warranty
From The Manufacturer
  • Conveyor Pizza Ovens
  • Conveyor Ovens
  • countertop
  • 68.0"W x 18.87"D x 21.0"H
  • individual top and bottom thermostatic controls
  • quartz heating elements
  • stainless steel
  • 220 voltage
  • 5600 watts
  • 25.5 amps
  • NEMA 6-50P plug
  • Made In USA
  • UL
  • NSF
  • CUL
  • made to order
  • 1 Year Standard Warranty
  • 2 Year Parts Warranty
Brand Vollrath/Anvel
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/31558/image_1920?unique=fde138c
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU PO4-22014L-R
Brand Vollrath/Anvel
Weight 215.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 21.00 x 68.00 x 18.88 inches
Height 21.00
Width 68.00
Depth 18.88
Deck Qty single deck
Oven Width 60" - 80"