2-Series Affordable Portable R38713 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel R38713 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ R38713 is a refrigerated cold food serving counter designed for efficient food service operations. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, this unit features a solid base and a 3-pan size configuration. It includes a stainless steel well with a 1" integral drain for easy cleanup and is equipped with a NSF2 cafeteria-style acrylic breath guard to protect food from germs.
Specifications
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 inches
- Weight: 340.00 lbs
- Voltage: 120V
- Plug Type: NEMA 5-15P
- Refrigerant: R290
- Insulation: Foamed-in-place polyurethane
- Cord Length: 8 ft (2.4 m)
This serving counter utilizes R290 refrigerant, which has a lower Global Warming Potential (GWP) than many previously-used refrigerants.
Applications
- Displaying chilled food items in buffet settings
- Storing fresh ingredients in cafeteria lines
- Serving cold dishes in catering events
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship, with an additional four years on the compressor. For full warranty details, please refer to vollrathfoodservice.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with black wrapper complete with Buffet breath guard
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- solid base
- 3-pan size
- 6" deep stainless well
- 1" drain
- MTO-10 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R38713 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 340.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Base Design | fully enclosed |
| Working Height | 35" |
| Top Construction | stainless steel top |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Cooling Type | refrigerated |
| Base Finish | black |
|
|
