2-Series Affordable Portable™ R38733A Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel R38733A Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ R38733A is a refrigerated cold food serving counter designed for efficient food service operations. Constructed with a brushed aluminum wrapper, it features a fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard. This unit is equipped with a solid base and accommodates a 3-pan size, providing a 6" deep stainless well for cold food storage. The serving counter is built with a 1" integral drain for easy cleanup and includes locking casters for stability and mobility.
Specifications
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 inches
- Weight: 340.00 lbs
- Voltage: 120v/60/1-ph
- Material: Vinyl-clad, 20-gauge carbon steel
- Refrigerant: R290
This serving counter utilizes R290 refrigerant, which has a lower Global Warming Potential (GWP) than many previously-used refrigerants.
Applications
- Displaying chilled beverages in bar and cafe settings
- Storing fresh ingredients in commercial deli operations
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship, with an additional four years on the compressor. For full warranty details, please refer to vollrathfoodservice.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with brushed aluminum wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard
- 12" clearance
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- solid base
- 3-pan size
- 6" deep stainless well
- 1" drain
- MTO-10 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R38733A |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 340.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | brushed aluminum |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Top Construction | stainless steel top |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Cooling Type | refrigerated |
| Working Height | 35" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Pan Capacity | (3) pan |
|
|
