2-Series Affordable Portable™ R38734 Serving Counter Lightweight Design
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel R38734 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ R38734 is a refrigerated cold food serving counter designed for use in food service environments. It is constructed with a granite wrapper and features an open storage base. The unit includes a fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard to maintain food safety standards.
Specifications
- Weight: 258.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Material: Vinyl-clad, 20-gauge carbon steel
- Refrigerant: R290
Applications
- Displaying chilled beverages in bar and cafe settings
- Storing fresh ingredients in commercial deli operations
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. Refrigeration compressors have a warranty period of 5 years.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with granite wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard
- 12" clearance
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- open storage base
- 3-pan size
- 6" dp stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R38734 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 258.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Cooling Type | refrigerated |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | granite |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Base Design | open rear |
|
|
