2-Series Affordable Portable R38737A Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel R38737A Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model R38737A, is a refrigerated cold food station designed for efficient food service operations. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, it features a brushed aluminum wrapper and an NSF2 Certified acrylic breath guard to protect food. The unit is equipped with a 4-pan size stainless steel well and an open storage base, making it suitable for various food service environments.
Specifications
- Weight: 400.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V/60/1-ph
- Refrigerant: R290
- Insulation: Foamed-in-place polyurethane
Applications
- Displaying chilled beverages in bar and cafe settings
- Storing fresh ingredients in commercial deli operations
- Serving cold dishes in buffet-style restaurants
- Maintaining cold storage for catering events
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship, with an additional four years on the compressor. For full warranty details, please refer to vollrathfoodservice.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with brushed aluminum wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 Certified breath guard
- 12" clearance
- 60"W x 39-1/2"D x 35"H
- open storage base
- 4-pan size
- 6" dp stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R38737A |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 400.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Design | open rear |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Working Height | 35" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
| Cooling Type | refrigerated |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Finish | brushed aluminum |
|
|
